Energia Czerwona – Czakra Podstawy

Czakra podstawy jest fundamentem wszystkich pozostałych czakr. Mieści się u podstawy kręgosłupa w okolicy kości ogonowej. 

 Czakra podstawy wiąże nas ze światem fizycznym. Ośrodkowi temu przyporządkowany jest żywioł Ziemi. Kolorem czakry jest czerwień, kolor energii i aktywności. Daje ona ziemską stałość i ugruntowanie. Użycza siły przebicia i wytrwałości. Czakra podstawy działa podobnie jak korzeń drzewa. Gdy korzeń jest słaby, drzewo też będzie słabe. Podobnie, kiedy słaba jest czakra podstawowa, całe ciało będzie bardzo osłabione. Dlatego nazywana jest też czakrą korzenia. I tak jak każdy budynek czy konstrukcja fizyczna, również ciało człowieka – fizyczne, emocjonalne, mentalne i duchowe – potrzebuje dobrej, solidnej podstawy. Czakra podstawy stanowi fundament całego systemu czakr. To centrum energetyczne odpowiada za zapewnienie podstawowych potrzeb. Jeśli te potrzeby są zaspokojone, możesz pójść dalej i równoważyć pozostałe czakry. 

Wibrująca w czakrze podstawy energia lub jej brak, reguluje Twoje zdrowie i pasję do życia. 

Jak jest u Ciebie?

  • Jesteś pełen chęci do działania czy raczej jesteś wiecznie zmęczony?
  • działasz natychmiast czy odkładasz wszystko na później?

Jeśli zauważysz, że jesteś chaotyczny w myślach i działaniu. masz problem ze skupieniem się – warto zająć się swoją czakrą korzenia. 

Bezpieczeństwo to kolejny aspekt mocnego ukorzenienia. Czerwień i czerń to kolory ochronne. W królestwie kamieni szlachetnych od wieków kamieniem usuwającym wszelkie negatywności jest czarny turmalin. Pozbycie się negatywnych energii jest sposobem na bycie bezpiecznym. 

Niezaspokojenie podstawowych potrzeb egzystencjalnych może zasiewać ziarna strachu i gniewu. Gniewni ludzie często używają tej emocji jako mechanizmu obronnego, mającego przestraszyć i zastraszyć innych. Wibracje strachu i gniewu gromadzone są właśnie w czakrze podstawy.Przesycenie kolorem czerwonym może powodować nadaktywność tej czakry i wywoływać stan wzburzenia lub gniewu. Emocjom tym można przeciwdziałać za pomocą niebieskich kamieni takich jak – lapis lazuli czy malachit. Zapewne słyszałeś o ludziach rozgniewanych do czerwoności. Właściwa ilość energii czerwonej w tej czakrze wzbudzi pasję życia i odwagę, by przeżyć je w pełni. Nadmiar może powodować frustrację i gniew, który sam w sobie jest sposobem wyrażania strachu. 

Stan zapalny pojawia się w organizmie jako znak, że w jakiś sposób czujesz się niekochany lub niekomfortowo w związku lub jakiejś sytuacji. Stan zapalny pojawia sie w ciele, by zwrócić Twoją uwagę. Alarmuje o konieczności podjęcia pracy nad leżącym u jego podstaw problemem. Zwróć uwagę na swoje myśli – pomoże Ci to uświadomić sobie prawdziwą przyczynę gniewu lub strachu.   

Kiedy można podejrzewać, że Twoja czakra podstawy nie działa prawidłowo? Odpowiedz na pytania:

Czy uważasz, że świat zewnętrzny jest dla Ciebie wrogi?
Czy uważasz, że trzeba o wszystko walczyć i ciągle bronić tego co już masz?
Czy masz problemy z dzieleniem się i dawaniem?
Czy odczuwasz lęk przed działaniem?
Czy traktujesz ludzi jak potencjalnych wrogów?
Czy masz trudność w panowaniu nad swoimi emocjami?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na część z tych pytań, to najprawdopodobniej Twoja czakra korzenia pracuje dysharmonijnie.

Zadaj sobie również takie pytania:
Czy masz poczucie braku bezpieczeństwa i stabilności?
Czy należysz do osób biernych i unikasz kontaktu ze światem?
Czy czujesz, że grunt usuwa Ci się spod nóg, albo często używasz właśnie tego sformułowania?
Czy brakuje Ci energii to zrobienia czegokolwiek?
Czy często boisz się o swój byt ?
Czy brak Ci pewności siebie?
Czy często chorujesz lub jesteś słaby?
A może ciągle szukasz pomocy u innych i jesteś ospały?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na większość pytań, najprawdopodobniej masz zamkniętą lub bardzo słabo otwartą Muladharę.

RÓWNOWAŻENIE CZAKRY PODSTAWY

Chcąc przywrócić równowagę czakrze podstawy użyj pozytywnego myślenia, uzupełniając je kryształami szlachetnymi i olejkami eterycznymi, aby ponownie połączyć się z zasobami zdrowia, bogactwa, witalności i dobrostanu. 

OLEJKI ETERYCZNE RÓWNOWAŻĄCE CZAKRĘ PODSTAWY

Jak już wcześniej wspominałam, czakra podstawy odpowiada za uziemienie, pasję, bogactwo, seksualność, zmysłowość i podstawowe potrzeby egzystencjalne (pożywienie, schronienie, wodę). Brak zrównoważenia tej czakry może przejawiać się ogromnym stresem. 

Zrównoważona czakra to energia, uziemienie, ustabilizowanie, komfort z własnym ciałem, poczucie bezpieczeństwa i pewności, szczęście w pracy, zadowolenie z życia, dobrobyt materialny. 

Niezrównoważona fizyczna manifestacja czakry to najczęściej zaparcia, ból dolnej części pleców (rwa kulszowa); problemy z nogami, stopami, kolanami, pachwinami, biodrami, kostkami, problemami z odbytem, częstymi chorobami (niedobory/nadmiar)

Czakra niezrównoważona (nieaktywna) często pokazuję się przez: zaniedbywanie siebie, niedowagę, słabą dyscyplinę, brak umiejętności stawiania granic, depresja, bierność, chroniczna dezorganizacja, strach przed zmianą, poczucie braku przynależności. 

Olejki eteryczne wspierające zrównoważenie tej czakry to:

– olejek Nard (Spikenard) – o olejku tym wspomina już Biblia. Ma doskonałe właściwości uspokajające (zawiera waleranon). Składnik ten wspomaga sen, rozluźnia mięśnie i jest stosowany na stres. 

– Vetiver – wetyweria ma ziemisty, piżmowy zapach. Olejek ten otrzymuje się z korzeni lub kłączy trawy. To świtny olejek na uziemienie i wzbudzanie poczucia bezpieczeństwa. Wetywerię stosuję się także do ochrony. Wąchaj jej zapach i wizualizuj dostatek. Wetyweria równoważy hormony i pomaga w dolegliwościach menstruacyjnych. Jest doskonała na układ krążenia, ponadto redukuje stres i strach.

Ponadto możesz olejki wspierające czakrę korzenia to – Arborative, Balance, Cedarwood, Mirra.
Możesz zastosować te olejki na dolną część pleców, nogi, stopy. Możesz dyfuzować wymienione wyżej olejki, włączyć je do medytacji lub stworzyć roll on mieszając dowolnie olejki powyżej i aplikować na okolicę podstawy kręgosłupa czy stopy. 

Nadaktywna czakra charakteryzuje się nadmiernym przejadaniem się, pragnieniem niezdrowej żywności. Paranoje, nerwowość, agresja, dominujące zachowanie, uzależnienie od aktywności adrenalinowej, gromadzenie, fiksacja materialna.

Aby uspokoić nadaktywność tej czakry zastosuj Olejki eteryczne:

  • Patchouli – ma zapach ziemi, dlatego jest świetny do uziemiania. Działa równoważąco i można go stosować w zaburzeniach emocjonalnych, których podłożem jest stres. Odrobina paczuli uspokaja a większa ilość stymuluje. Hamuje apetyt. Paczuli działa korzystnie przy infekcjach grzybiczych i bakteryjnych. Może być stosowany na grzybicę stóp. 

Ponadto możesz zastosować mieszankę Purify, olejek z trawy cytrynowej. 

Możesz zastosować te olejki na dolną część pleców, nogi, stopy. Możesz dyfuzować wymienione wyżej olejki, włączyć je do medytacji lub stworzyć roll on mieszając dowolnie olejki powyżej i aplikować na okolicę podstawy kręgosłupa czy stopy.

Opanowanie energii pierwszej czakry wymaga ugruntowania osobistej odpowiedzialności za życie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Shopping Cart
error: Content is protected !!!